Огляди

Огляди
У наш час дедалі популярнішим стає тема пневматичної зброї. І ця тенденція не оминула й нашу країну. Попит на якісну пневматику зростає з кожним роком. І, отже, кількість людей, які вирішили стати щасливим володарем добротної гвинтівки, стає дедалі більше. Але так як кількість пропозицій на сучасному ринку величезна, вибрати конкретний бренд іноді непросто. Тому хотілося сьогодні поговорити про популярну, а можливо комусь і не відому турецьку фірму.

Цей виробник розпочав свою діяльність ще у 30-х роках, і сьогодні відомий під маркою Hatsan. Зараз ми спробуємо розібратися чому саме ця фірма випускає одні з найкращих і просунутих гвинтівок у світі. Почнемо з того, що Хатсан не просто випускає пневматику, вони спочатку позиціонують себе як світовий виробник вогнепальної зброї. Ця компанія робить пістолети-кулемети, які знаходяться на озброєнні турецької поліції та навіть армії, а кулемети MG-3 закуповуються країнами НАТО. Так само в їхньому послужному списку: пускові установки для ракет, скорострільні знаряддя, мисливська зброя і т.д.

Крім того, це одна з небагатьох компаній, яка всі необхідні процеси виконує самостійно. Деталі для зброї виготовляються безпосередньо всередині виробництва, що гарантує їх якість. Відлиття деталей, обробка металу та дерева, виготовлення та нарізка стволів, лазерне гравіювання та хімічне покриття, все це в рамках однієї лише компанії. Весь етап виробництва відбувається на сучасному устаткуванні з урахуванням європейського стандарту якості. Можна ще багато чого сказати про Хатсан, але все ж таки перейдемо до основної теми. Так, пневматичним зброєю ця фірма займається з 1976 року і є одним із провідних брендів. А частка експорту у світі становить 95 відсотків від усього виробництва. Характеристики та якість цієї пневматичної зброї гідні захоплення. Давайте розберемо деякі моделі.

До товару
Пневматична гвинтівка Hatsan 125 Magnum
З назви очевидно, що ця модель належить класу «магнум». І є однією з найкращих у своїй категорії. Це однозарядна пневматична гвинтівка калібру – 4.5мм, зведення якої здійснюється переламуванням. Перевага цієї моделі, як, втім, і у всієї лінійки Хатсан – це початкова швидкість кулі. Саме в цьому випадку вона дорівнює 380 метрів в секунду. При довжині 1240мм., рушниця важить всього 3.8кг. Така вага обумовлена ​​матеріалом з якого виготовлений приклад і ложе. А виконаний він із високоміцного полімеру. Приціл відкритий та оснащений фіброоптичними нитками для полегшення прицілювання в недостатньо освітлених місцях. Також хатсан 125 магнум має основу для посадки оптичного прицілу. Спусковий гачок виготовлений з металу та оснащений системою Quattro Trigger (наявність чотирьох основних деталей: спусковий гачок та три шептали), що дозволить налаштувати спуск та зусилля під себе.

Стовбур Hatsan 125 Magnum нарізний, виготовлений зі збройової сталі. Оснащений надульником для запобігання (зменшення) коливань при прицілюванні та пострілі.

Дана модель досить давно на ринку, щоб зарекомендувати себе як надійну пневматичну гвинтівку та придбати велику кількість поціновувачів зброї. Хатсан 125 магнум купити варто ще тому, що ця модель вже досить довго використовується на теренах України і її якість перевірена часом.

Наступна модель також заслуговує на увагу через свої досить високі характеристики при досить низькій ціні. А деяким досвідченим стрілкам здасться і зовсім вартість її сміховинної. Але незважаючи на це гвинтівка припала до смаку не лише новачкам, а й досвідченим професіоналам.

Hatsan 125 TH Vortex
Hatsan 125 TH Vortex
Ця гвинтівка, як і попередня, належить до класу «магнум», але одна з головних її відмінність у тому, що вона оснащена газовою пружинною, що ґрунтовно збільшує її ресурс. Перевага газової пружини перед звичайною в тому, що можна довго тримати гвинтівку у зведеному положенні. Під час пострілу відчувається набагато менше вібрації. І точність стрілянини також на користь газової пружини. А якщо пневматика оснащена ще й оптичним прицілом, то за рахунок газової пружини такий приціл прослужить довше, тому що навантаження на нього буде менше.

Це можна легко визначити за назвою моделі. Якщо в назві є слово «Vortex» — це означає, що гвинтівка укомплектована газовою пружинною. Також слід знати, що літери «TH» у назві позначають наявність пістолетної рукояті з вирізом під палець для більш впевненого хвата. І Hatsan 125 TH Vortex їй не обділено.

І крім всього, приклад виготовлені зі збройового пластику, оснащений спеціальними накладками, що дозволяє регулювати його довжину, а також гумовим, потиличником, що вентилюється, для пом’якшення віддачі.

Гвинтівка обладнана автоматичним запобіжником, щоб уникнути випадкового пострілу, який під час перезаряджання активується сам, навіть якщо до цього він був вимкнений. Ще однією особливоністю гвинтівок Хатсан є система SAS (Shock Absorber System). Ця система була розроблена самою фірмою Hatsan. Вона призначена для поглинання вібрацій ствола, що підвищує точність при стрільбі.

Початкова швидкість кулі становить 380 метрів за секунду, а прицільна дальність значних, для пневматичної зброї, 100 метрів. Прицільна планка, як і попередньої гвинтівки, що налаштовується (по горизонталі та вертикалі) та оснащена фібро-оптичними нитками. І, звичайно ж, дана модель дозволяє встановити оптику. Але найприємніше те, що, незважаючи на міць цієї гвинтівки, в Україні на неї не потрібно спеціального дозволу. Всі наведені моделі Hatsan 125 купити можна легко по всій території країни.

До товару
Hatsan 125 TH Magnum
Не менш цікавою гвинтівкою із цієї серії є Hatsan 125 TH Magnum. Ця гвинтівка, як і вищезгадані, вигідно відрізняється високою початковою швидкістю кулі, тут вона також становить 380 метрів в секунду. За великим рахунком, це модифікована модель пневматичної гвинтівки Hatsan 125 Magnum.

І одна з відмінностей, яка одразу впадає у вічі — це її пістолетна рукоятка, що, як ми вже знаємо, прописано безпосередньо в самій назві. Ця модель має вже знайому нам систему SAS, тут є механізм спуску типу Quattro Trigger, а також truglo fiber optics. Про останній докладніше:
Truglo fiber optics – це запатентована технологія, яка поєднує в собі оптоволоконні нитки та тритій. За рахунок чого такі приціли не потребують сторонніх джерел енергії (батарейки). Такі прицільні пристрої дозволяють вести ефективну стрілянину при поганій видимості.
Також ця модель не обділена масивним надульником для стабілізації ствола, автоматичним запобіжником, регульованим прикладом та гумовим потиличником.

Габарити даної моделі практично такі ж, як у попередніх:
Загальна довжина: 1240мм;
Довжина ствола: 500мм.;
Вага: 3,8 кг.

Ну і нарешті одна з найкращих, а також привабливих моделей з цієї лінійки. Hatsan 125 Sniper Vortex.

До товару
Hatsan 125 Sniper Vortex
Це одна з найвідоміших моделей пневматичних гвинтівок Хатсан. Її характеристики не поступаються жодною з перелічених вище гвинтівок. Початкова швидкість польоту кулі, випущеної зі ствола, становить вже звичні нам 380 метрів за секунду. Зведення здійснюється стандартним переламуванням ствола. Сам же ствол нарізний, виконаний із високоміцної збройової сталі.

Як можна побачити вище, стовбур даної моделі також оснащений збільшеним надульником і відкритим прицілом зі оптоволокном, що світиться, для стрільби при поганій видимості.
Також у списку характеристик присутній автоматичний запобіжник та автоматичне блокування, щоб уникнути випадкового пострілу; регульований спусковий механізм типу Quattro Trigger. Регульований двома гвинтами (горизонтальним та вертикальним) відкритий приціл дозволить провести точне налаштування. Для установки оптичного прицілу на хатсан 125 снайпер присутня спеціальна планка, що дозволяє встановити як кріплення оптики, так і кріплення під базу 11мм типу «ластівчин хвіст». А система SAS, створена для поглинання вібрацій, дасть можливість вести ще більш влучну стрілянину. Не варто забувати, що ця модель оснащена газовою пружиною, про перевагу якої йшлося вище. На окрему згадку заслуговує приклад цієї гвинтівки.

У цій моделі крім накладок для регулювання довжини самого прикладу, присутня щока, що регулюється по вертикалі, що дасть більш комфортне прицілювання. А ергономічна ручка забезпечить упевнений хват. Гвинтівка хатсан 125 снайпер укомплектована сошками, що дозволяють вести зручну стрілянину, особливо в лежачому положенні. А фірмовий ремінь полегшить носіння рушниці.

На кожну з цих моделей можна встановити оптичний приціл, що зробить стрілянину не тільки точнішою, а й захоплюючою. На пневматику даного типу гвинтівок ставлять переважно стандартну 4×32 оптику. Де 4 означає кратність, а 32 це діаметр самого об’єктиву. Але не менш популярним є приціл 3-9×32. У даному прицілі кратність наближення можна виставляти вручну від 3 до 9 залежно від того, як далеко ви перебуваєте від мети.

Всі ці моделі заряджаються 4.5мм., свинцевими кулями. Різновид їх великий. Основні характеристики – це довжина, вага та природно форма. Є три найпопулярніші, основні види. Це конічні, напівсферичні та кульки з плоскою головкою.

До куль
Конічні кулі мають дуже гарну проникаючу здатність. Але через те, що зробити центр конуса найчастіше складно, купність стрілянини такими снарядами не завжди ідеальна.
Друга позиція хороша для прицільної стрілянини на далекі відстані. Такий вид куль має гарний балістичний показник.

А кулі з плоскою головкою гарні для спортивної стрілянини. За рахунок своєї форми такі кульки залишають чіткі круглі отвори на мішені. А також мінімізують ризик проникнення ран. Але стрілянина ними гарна лише з коротких відстанях.

Але яким би качприродним був зброю, хоч би якими характеристиками мало, вона завжди вимагає належного догляду. Багато стрільців-початківців навіть і не замислюються, що їх гвинтівка потребує періодичного чищення. Однією з найбільш схильних до забруднення частин є стовбур. А це згубно впливає на тривалість роботи гвинтівки та купчастість стрілянини. Свинцеві кулі після пострілів на нарізах усередині ствола залишають сліди, крупинки свинцю. Та й просто деякі кулі спочатку не чисті та містять багато свинцевого пилу. І чищення якраз залежить від якості кулі. Але в середньому робити догляд потрібно після 200-600 пострілів. Існують різні варіанти чищення, з використанням спеціальних наборів. Але найпростіший вимагає наявність шомпола, пару спеціальних йоржиків (синтетичний, латунний та м’який) та зброї. Чищення проводити краще в переломному (у зведеному) положенні. Але головне не забувати, що, якщо гвинтівка зі звичайною крученою пружиною, чистку потрібно робити швидко, тому що не бажано тримати її довго в такому стані. Газова пружина може довго перебувати у зведеному стані.

У нахилений ствол капаємо трохи олії, якій треба дати час, щоб пройти по нарізах. Далі беремо шомпол. Який природно повинен бути довшим за стовбур, тому що він обов’язково повинен виходити за межі стовбура. Далі на нього накручуємо йорж з латуні і змочуємо його олією. Потім поступальними рухами приступаємо до чищення. Після цього необхідно поміняти йоржик на синтетичний і повторити процедуру.
Після того як стовбур був почищений потрібно прибрати залишки олії, для цього нам знадобиться м’який йоржик або ватяні одноразові тампони. Виконуємо ту ж процедуру. На завершення протираємо стовбур і казенник. І це весь процес чищення стовбура. Якщо дотримуватись цих простих правил, гвинтівка прослужить довгий час.